86,9 mln zł netto – taka jest wartość inwestycji, którą Unibep SA będzie realizować w konsorcjum z Energika Zbigniew Szamałek Sp. Komandytowa. W Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) powstanie ciepłownia biomasowa. To już piąta ciepłownia biomasowa w Unibep SA, realizowana przez segment budownictwa energetyczno-przemysłowego.
20 listopada 2024 r. została podpisana umowa na realizację zadania pn.: „Zintegrowana sieć dla innowacyjnej transformacji i dekarbonizacji ciepłownictwa (UNITED HEAT), Etap I Budowa Ciepłowni biomasowej” w Zgorzelcu. United Heat, będący częścią polsko-niemieckiej współpracy z Stadtwerke Görlitz. Projekt, współfinansowany w ramach europejskiego programu Connecting Europe Facility (CEF), to kluczowy etap transformacji energetycznej obu miast. Celem jest stworzenie ekologicznej, neutralnej dla klimatu sieci ciepłowniczej, która pozwoli na redukcję emisji CO₂ o około 50 tys. ton rocznie, podnosząc komfort życia mieszkańców w całym obszarze „Europejskiego Miasta” Zgorzelec-Görlitz.
Wcześniej, bo już 6 listopada 2024 r. została podpisana umowa z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) na dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 50%.
- Według kontraktu Unibep SA z konsorcjantem zrealizuje ciepłownię biomasową, składającą się z dwóch o takich samych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych nowych kotłów wodnych opalanych biomasą drzewną, każdy o mocy znamionowej 12,5 MW, wraz z instalacjami: podawania paliwa, odprowadzania produktów spalania i oczyszczania spalin, kominem oraz urządzeniami pomocniczymi i magazynem paliwa – mówi Anna Michalska, Dyrektor Biura Ofertowania Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA.
Projekt jest wykonywany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Bezpośrednie wynagrodzenie Unibep SA za realizację kontraktu to ok. 32 mln zł netto. Według umowy prace budowlane rozpoczną się w 2025 r., a zakończenie inwestycji i uruchomienie nowego źródła energii planowane jest na koniec 2026 r.
- To już piąta ciepłownia biomasowa, którą będziemy realizowali, ale pierwsza na zachodzie Polski. Wcześniej zbudowaliśmy je w Hajnówce, Ełku i Orzyszu. Inwestorzy są z nich zadowoleni, bo kotłownie działają, są sprawdzone i spełniają założone parametry – dodaje Józef Szawara, Dyrektor Budownictwa Energetyczno – Przemysłowego Unibep SA. - Uważam, że segment energetyczny ma przed sobą dość dobrą przyszłość – odejście od węgla powoduje, że inwestorzy przygotowują sporo inwestycji w biomasę, w modernizację dużych ciepłowni, Jako firma jesteśmy przygotowani kadrowo, mamy kompetentnych menedżerów, mamy narzędzia kontroli technicznej i kontroli finansowej projektów, by sprawnie rozwijać ten segment działalności Unibep SA. Zakładamy przemyślane konsorcja w tych przetargach, ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi. Tak właśnie było przy okazji inwestycji w Zgorzelcu.